Buradasınız : Faydalı Bilgiler

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin diğer isimleri Yasemen, Jasminum, Jasmine, Jasmin olan şifalı bir bitkidir. Yasemin, Zeytingiller familyasından, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil olan bir çalı veya sarılıcı odunsu bir bitkidir. Genç sürgünleri yeşildir. Çiçekleri salkım durumundadır. 200 kadar türü vardır. Sarı çiçekli yasemin, hakiki yasemin yurdumuzda yetişir. Tıbbi yasemin, beyaz çiçekli ve güzel kokuludur. Yurdumuzun İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Yasemin, çiçek açtığı dönemlerde sabah erken saatlerde hemen toplanıp içilmelidir.

Yasemin diğer isimleri Yasemen, Jasminum, Jasmine, Jasmin olan şifalı bir bitkidir. Yasemin, Zeytingiller familyasından, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil olan bir çalı veya sarılıcı odunsu bir bitkidir. Genç sürgünleri yeşildir. Çiçekleri salkım durumundadır. 200 kadar türü vardır. Sarı çiçekli yasemin, hakiki yasemin yurdumuzda yetişir. Tıbbi yasemin, beyaz çiçekli ve güzel kokuludur. Yurdumuzun İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Yasemin, çiçek açtığı dönemlerde sabah erken saatlerde hemen toplanıp içilmelidir.

Yasemin Çiçeğinin Faydaları

* Yasemin çiçeğinin ateş düşürücü etkisi vardır.
* Sinirleri yatıştırır. Rahatlatır.
* Uyku sorununuz varsa yatmadan 45 dk. önce bir fincan içiniz.
* Stres altında olanlar ise demli olarak yasemin çayı içebilir.
* Ağız kokusu giderici ve ferahlatıcıdır.
* Göğsü yumuşatır.
* Romatizma, nikris ve mafsal ağrılarına iyi gelir.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Yasemin Çiçeğinin Zararları:

Yasemin çiçeğinin bilinen bir yan etkisi yada insan sağlığına zararları yoktur.

Yasemin Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Yasemin çiçeği uçucu yağ taşır. Uçucu yağ parfümeri sanayiinde kullanılır. Çiçeklerinden hazırlanan çay gögüs yumuşatıcı ve sinirleri yatıştırıcı olarak kullanılır. Yaseminin dallarından ağızlıklar yapılır. Genellikle çiçeklerinden hazırlanan yasemin çayı kullanılır. Bu çay göğsü yumuşatır ve sinirleri yatıştırır. Damarları açar.

Yasemin Çayının Hazırlanışı :

Yasemin çayı kaynatılmaz haşlama ve demleme yöntemiyle hazırlanır. Çok koyu demlerseniz veya kaynatırsanız rengi koyu olur ve tadı acılaşır. Eğer yanlışlıkla çok koyu yaptıysanız içine sıkacağınız 1-2 damla limon rengini açar tadının acılığını alır.