Dondurulmuş Enginar Türleri

Dondurulmuş Enginar Türleri - Enginar tarihi açısından en eski sebze türlerinden olup kendi içinde türleri arasında farklı iklimlere göre şekli ve yapısı ile farklılıklar göstermektedir. Enginar genel yapısı dayanıklı olup işlendikten sonra iç kısmı oldukça hassas olduğundan dolayı Dünya genelinde işlenmeden ticareti yapılmaktadır.

Enginar tarihi açısından en eski sebze türlerinden olup kendi içinde türleri arasında farklı iklimlere göre şekli ve yapısı ile farklılıklar göstermektedir. Enginar genel yapısı dayanıklı olup işlendikten sonra iç kısmı oldukça hassas olduğundan dolayı Dünya genelinde işlenmeden ticareti yapılmaktadır.

Günümüzün gelişen teknolojisi ile hazır gıda besinleri fabrikasyon sistemleri kullanılarak üretilmeye başlamış ve yoğun olarak Marketlerde yerini almıştır. Bu ürünler içinde tüketicilerin en hassas olduğu ürün Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleridir. Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleri ürünün doğru ve dikkatli muhafaza edilmediğinde kararma ve yumuşama yapmakta ve besin değerini kaybetmektedir. Hazır gıda ürünleri olarak sebzeler arasında muhafaza edilmesi en güç besin kaynağı Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleri olduğu gibi bu besin kaynağı içinde en zor muhafaza edilen ürünlerden biri de yine şüphesiz Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleridir. Bu besin kaynakları genelde yoğun sıvı içerdiği için mikroorganizmalarda oldukça fazladır. Bu nedenle Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleri sağlıklı ve titiz bir şekilde muhafaza edilmediğinde kendine özgü değerleri kaybetme riski oldukça fazladır. Meyve ve sebzeleri hazır olarak muhafaza etmek güç ve maliyetli olduğundan dolayı hazır gıda sektöründe meyve ve sebze çok fazla tercih edilmemektedir. Meyveler dondurulduğunda tamamen deforme olurken sebzelerin profesyonel şekilde dikkat ve hassas bir yol izleyerek muhafaza edilmesi mümkündür. Bu sebze ürünlerinden en zorlarından biride Naristanbul Dondurulmuş Enginar türleridir. Bu konuda Türkiye de İNTEGRAL PAZARLAMA – NARİSTANBUL adı altında Türkiye'de ve Dünya'da bir çok yere soğuk enginar ürün ihracatı yapmıştır.

BU ENGİNAR TÜRLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;

1. Naristanbul Dondurulmuş Sakız Enginarı
2. Naristanbul Dondurulmuş Bayrampaşa Enginarı
3. Naristanbul Dondurulmuş Hibrit Enginar
4. Naristanbul Dondurulmuş Baby Enginar

Bu enginar türleri haricinde Naristanbul Jerusalem enginarı ile Naristanbul Çin enginarı iç kısmı yerine sapı yendiği için bu ürün dondurulmadan ithal ve ihraç edilmektedir. Ülkemizde yaygın değildir.